Terapijski programi u grupi

O TERAPIJSKIM PROGRAMIMA U GRUPI:

Razvili smo autorske, specijalizirane logopedske, grupne programe: RAZVOJ PREDČITANJA I PISANJA /PREVENCIJA TEŠKOĆA U ČITANJU/ za predškolsku djecu koja imaju teškoće u razvoju predčitalačkih vještina; RAZVOJ POČETNOGA ČITANJA za djecu koja su tek krenula u 1. razred, a imaju poteškoće u prečitalačkim vještinama (program se odvija tijekom mjeseca rujna); RAVOJ ČITANJA za djecu 1. razreda s teškoćama u usvajanju čitanja/čitanju (i pisanju); RAZVOJ ČITANJA za djecu 2., 3. i 4. razreda s poteškoćama u čitanju.

PROGRAM PREDČITANJA I PISANJA I PREVENCIJE TEŠKOĆA U ČITANJU

Autorski logopedski program razvoja predčitalačkih vještina i prevencije teškoća u čitanju za djecu u godini prije polaska u prvi razred.
Program se temelji na spoznajama o predvještinama čitanja i pisanja, značajkama njihovog razvoja, odstupanjima, teškoćama i njihovoj povezanosti s razvojem čitanja, čitanjem i teškoćama u čitanju (i pisanju).
Sadržajno, najzastupljeniji su zadatci iz područja fonološke obrade, za koje se smatra da je u velikoj mjeri odgovorno za prisutnost teškoća u čitanju – od fonološke svjesnosti, pamćenja, slušne diskriminacije, brzine imenovanja, fonološkog radnog pamćenja, dekodiranja slogova i kratkih riječi…, slijedi razvoj rječnika, razumijevanje priče na temelju slušanja (autorska, nepoznata priča)…, razvoj grafomotorike i pisanja slova…
Pisani materijali, priče…originalni su i djeca ih nisu imala priliku vidjeti negdje drugdje.

PROGRAMI RAZVOJA ČITANJA

Autorski logopedski programi razvoja čitanja za djecu 1., 2., 3. i 4. razreda s teškoćama u usvajnju čitanja, čitanja i razumijevanju pročitanog.
Programi se temelje na spoznajama o razvoju vještine čitanja (i pisanja) i radu na uzrocima koji dovode do odstupanja i teškoća u razvoju čitanja.
Sadržajno, ovisno o razredu koje dijete polazi i stupnju teškoća u čitanju djece u grupi, zastupljeni su različiti zadatci, od glasovnog raščlanjivanja riječi,…, brzine imenovanja…, prebrojavanja slogova,…, različiti zadatci razvoja analitičko-sintetičkog čitanja s posebnim naglaskom na oblike koji su najbolji za djecu s lošijim predispozicijama za čitanje, razni, sadržajno i vizualno, ciljano osmišljeni zadatci za razvoj čitanja (riječi, različite vrste književnih i neknjiževnih tekstova,… ), zadatci razumijevanja pročitanog kroz odgovaranje, zaključivanje, postavljanje pitanja, … Vježba se kroz zborno čitanje, čitanje u paru i pojedinačno. Tekstovi su posebno oblikovani na način da je sadržaj blizak djeci, pri čemu se vodi računa i o leksičkoj usklađenosti – (veći omjer poznatih riječi u odnosu na djeci manje poznate riječi, da se iste riječi više puta pojavljuju u različitim kontekstima, … ).
Cijeli program, uključujući pisane materijale, u potpunosti je originalan i djeca ga nisu imala priliku vidjeti negdje drugdje.

INFORMACIJE:

Programi se mogu koristiti u kombinaciji s individualnom logopedskom terapijom ili kao samostalni vid terapije u grupi.

Programi se održavaju u jesenskom i proljetnom ciklusu. Jesenski ciklus traje od listopada do sredine prosinca, a proljetni od kraja siječnja do sredine lipnja.

Programi razvoja predčitanja i čitanja za djecu 1.razreda održavaju se subotom, dok se programi razvoja čitanja za djecu 2., 3. i 4. razreda održavaju tijekom radnog tjedna.

Za postizanje napretka potrebno je dolaziti redovito.

Grupice su s vrlo malim brojem djece (terapijska grupa).